TRİKO BAKIM KILAVUZU

Bu bölümde, trikolarınızın bakımını doğru ve kolay bir şekilde yapabilmeniz için ipuçları bulabilirsiniz. Kuru temizleme gerektirmeyen ürünlerinizi  bu bölümde ki talimatlara uyarak yıkayabilir, kurutabilir ve ütüleyebilirsiniz.

YIKAMA

*
Trikonuzu yalnızca yün deterjanı ile elde yıkayınız. Yıkarken ters çeviriniz. Bu yöntem trikonun dış yüzünü koruyacak ve daha uzun süre yeni gibi görünmesine yardımcı olacaktır.


• Trikonuzu çamaşır makinesinde en kısa programda düşük ısıda yıkayabilirsiniz. Ancak çamaşır makinelerinin yıkama sistemleri narin trikoların geri döndürülemeyecek şekilde çekmesine sebep olabilir.

  Bu sebeple trikonuzu elde yıkamanız tavsiye edilir.

 

•Trikolarınızda renk akması veya solma riskini en aza indirmek için, koyu ve parlak renkli olanların açık tonlar ve beyazlardan ayrı yıkanması tavsiye edilir.

• Trikonuzu yıkarken aşırı çitileme ya da ezme ve sıkmadan kaçınınız.

• Özel kumaş kaplı trikoları yıkamayınız ve kuru temizleme yaptırınız.

LEKELERİN ÇIKARILMASI

Lekeyi kendiniz çıkarmaya karar verirseniz, aşağıda bunun için bazı yol
gösterici bilgiler verilmiştir. Kimyasal madde tedarikçilerinin tavsiye ettiği
tüm emniyet tedbirlerine uyulmalıdır.

Lekeleri çıkarırken, trikonuzu ütülemeden önce lekelerin tamamen
çıkıklarından emin olmak önemlidir. Ütünün ısısı bir lekeyi kalıcı
hale getirebilir.

 

Alkollü İçecekler
Mümkün olduğunca fazla artık sıvıyı çıkarmak için, emici ve tiftiksiz bir bezle hafifçe bastırın. Eşit miktarlarda sıcak su ve metil alkol içeren bir karışımla bölgeyi dikkatli bir şekilde süngerle temizleyin.

Sade Kahve
Eşit miktarlarda alkol ve beyaz sirkeyi karıştırın, tiftiksiz bir bezi bu solüsyon içinde ıslatın, lekeli bölgeye hafifçe dokundurun ve emici bir bezle nazikçe bastırın.

Çikolata/Sütlü Kahve/Çay
Beyaz ispirtoyla ıslatışmış bir bezi lekenin etrafına hafifçe bastırın ve ardından sadece kahve için belirtilen talimatlara uygulayın.

Yumurta/Süt
Beyaz ispirtoyla ıslatılmış tiftiksiz bir bezi hafifçe bastırın. Aynı işlemi seyreltilmiş beyaz sirkeyle ıslatılmış bir bezle tekrarlayın.

Meyve/Meyve Suyu/Kırmızı Şarap
Lekeyi bir metil alkol ve su (3:1 oranı) karışımıyla hemen bastırın.

Çim
Çok dikkatli bir şekilde (hafif bir kalıp sabun kullanarak) sabunlayın ya da metil alkol ile ıslatılmış tiftiksiz bir bezi hafifçe bastırın.

Mürekkep/Dolmakalem
Beyaz ispirtoyla ıslatılmış tiftiksiz bir bezi hafifçe bastırın. Aynı işlemi seyreltilmiş beyaz sirkeyle ya da tuvalet ispirtosu veya metili alkole ıslatılmış bir bezle tekrarlayın.

Ruj/Makyaj/Ayakkabı Boyası
Terebetin veya bir leke temizleme spreyi ya da suyuyla ıslatılmış tiftiksiz bir bezi hafifçe bastırın. Hafif sabunlu suyla durulayın.

KURUTMA

• Trikonuzu kurutma makinesinde kurutmayınız. Trikonuzun doğal olarak havada kurumasına izin veriniz.

• Açık renklerin sararmasına ya da koyu renklerin solmasına neden olabileceğinden, trikonuzu doğrudan gün ışığında kurutmaktan kaçınınız ve asla bir kalorifer üzerinde kurutmayınız. Kuruturken direk güneş ışığı altına maruz bırakmadan kurutunuz. Trikonuzu ıslan iken asarsanız şekli bozulabilir, bu sebeple sererek kurutmaya önem veriniz. Bir trikoyu çamaşır ipine asarak kurutma, özellikle ıslatıldıktan sonra ağırlaşan ürünün esnemesine neden olabilir.

• Islak bir triko, yıkama biter bitmez kurutmak üzere serilmelidir.
Islak trikolar uzun süre bir arada bırakılınca, birinden diğerine renk geçmesi riski vardır.

• Trikonuzu kurutmak için sererken ıslak halde elle şekil veriniz kırışıklıkları ve katlama izlerini mümkün olduğunca gideriniz.


 
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR